PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=817417}
7,7 114 681
ocen
7,7 10 1 114681
6,7 58
ocen krytyków
Jojo Rabbit
powrót do forum filmu Jojo Rabbit

Tak sobie tłumaczę nagrodę publiczności na festiwalu w Toronto dla tego filmu, bo w swojej wymowie jest tak banalny i podaje tak bardzo wszystko na tacy, bez możliwości jakiejkolwiek interpretacji, że zastanawiam się, czy naprawdę nie pokazywano tam niczego lepszego? "Joker", "Parasite", "Historia małżeńska", "Na noże", "Ból i blask", "The Lighthouse", "Portret kobiety w ogniu" - tyle świetnych produkcji, a ludzie wybrali akurat jakąś błazenadę. Pajacujący Hitler może być atrakcją co najwyżej dla dzieci z podstawówki. I na płaszczyźnie emocjonalnej "Jojo Rabbit" kompletnie poległo. Ja rozumiem, że wszelkie niedomówienia nie muszą być jakimś obowiązkowym elementem filmu, ale problem jest też z tym, że ta historia nie jest opowiedziana w jakiś szczególnie atrakcyjny sposób. Zdjęcia czy montaż niczym wielkim się nie wyróżniają. Scenografia i kostiumy są takie, jakie powinny być w filmach, których akcja dzieje się w trakcie II Wojny Światowej.

To, co na pewno się wyróżnia, to aktorstwo. Bardzo dobre role Johansson, Davisa i McKenzie. Waititi jest bardzo przeciętny, a Rockwell to Rockwell taki jak zawsze.

Czy świat jest tak zniszczony, że trzeba widzowi tłumaczyć jak dziecku jak bezmózdzy są fanatycy i że żydzi są ludźmi takimi jak my?

I mam problem z tym, że ten film na 99% dostanie nominację do Oscara w głównej kategorii.

Bo tak ten film miał wyglądać, przypuszczam. Nie interesuje mnie, które filmy dostaną jakie nagrody, ale nie ukrywam ten mi się podobał. Nie w zawiłości fabuły jego siła a stanowczo w klimacie.

użytkownik usunięty
Stefan_Sikanamura

Klimat był raz taki, raz taki. :s Co już jest minusem w mojej ocenie, bo nie mieszało się to dobrze.

ocenił(a) film na 10

Dzieci czy młodzież niekoniecznie mają prawdziwy obraz fanatyzmu lub na początku w pewnych działaniach go nie dostrzegają. I niejednokrotnie dorośli też. W innym wypadku sekty nie miałyby racji bytu. Poza tym fanatyczni przywódcy wcale nie są wbrew pozorom głupcami skorą potrafią zmanipulować i doprowadzić ludzi do takiego stanu, że są gotowi bez mrugnięcia okiem zabijać lub sami oddać życie. W Jojo raczej jest pokazany proces dorastania 10 letniego chłopca i zmiana poglądu na rzeczywistość pod wpływem osób lub wydarzeń. Poza tym sam Jojo wcale nie jest fanatykiem bardziej jego otoczenie. On jest raczej zafascynowany panującą ideologią ale nie fanatykiem. Pierwszą oznaką jest pobyt na obozie, na który tak chciał pojechać. Wyraźnie nie może się tam odnaleźć co dobitnie pokazuje scena z królikiem bardzo symboliczna. Poza tym wprowadzenie Hitlera jako jego niewidzialnego przyjaciela to takie alter ego samego Jojo. Z jednej strony walczą w nim ideały nazizmu w osobie Adolfa z drugiej prawdziwe odczucia Jojo kiedy wie, że to w co wierzy nie jest dobre i instynktownie nie robi tych rzeczy.

użytkownik usunięty
justyna280

Ja jakiś czas temu drugi raz obejrzałem ten film i jeszcze bardziej mnie męczył. Ja rozumiem, że "Jojo Rabbit" wygląda tak, jakby był zrobiony z myślą o dzieciach, bo my fabułę obserwujemy z punktu widzenia 10-letniego chłopca , ale to nie zmienia faktu, że i tak się nudziłem. Rozumiem tę konwencję, i to, że ten film może specjalnie być aż tak dosłowny, ale ja nie widzę w tym ani nic śmiesznego ani ciekawego. To wygląda bardziej jak filmik edukacyjny dla podstawówki niż kino z krwi i kości. Film może być prosty i świetnie zrobiony pod względen realizacyjnym, a "Jojo Rabbit" takie nie jest. Montaż i reżyseria nie mogą być dobre, skoro zarówno reżyser, jak i montażysta potrafili mnie doprowadzać do znużenia. Dobry film jest wtedy, kiedy nie pozwala mi oderwać wzroku od ekranu, a produkcję Waititiego miałem ochotę po 20 minutach już wyłączyć.

ocenił(a) film na 9

To na przyszłość tłumacz sobie tak, że ktoś może mieć inne zdanie od twojego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones